sobota, 19 grudnia 2009

Jak upiec fougasse, liściasty chlebek

Francuski chlebek wyróżnia się niesamowitym kształtem. Fougasse można nadziewać (na jednym ze zdjęć jest fougasse wypełnione grecką pastą z zielonych oliwek). Dodatki - oliwki, anchois, ser, suszone pomidory - można także wciskać bezposrednio w ciasto. 

chleb w kształcie liścia
fougasse

Prowansalskie fougasse, wraz z pokrewnymi wypiekami z Burgundii (fouaisse) i Ligurii (fugassa), włoska focaccią, południowosłowiańską pogačą/погачą, węgierską pogácsą, turecką poğaçą, grecką mπογατσα i hiszpańską hogazą to nic innego jak uwspółcześnione wersje panis focacius, placka pieczonego w popiele w starożytnym Rzymie. Także jedna z wersji naszego podpłomyka - robiona tego samego ciasta, co chleb - należy do tej rodziny smacznych drożdżowych wypieków, podobnych w niemal całej Europie, a jednak nie takich samych.


Ostatnio zjadłam nieprzyzwoite wręcz ilości fougasse z mojo rojo, pysznym sosem kanaryjskim, który niedługo pokażę na blogu. Fougasse nienadziewane najbardziej mi smakuje z serami pleśniowymi, popijane kefirem albo domowym barszczem czerwonym.
Fougasse


(na 6-8 sztuk) 500 g mąki pszennej (typ 450), 12 g świeżych drożdży, około 1,5 szklanki (350 ml) wody, sól, cukier, oliwa.
Drożdże rozpuściłam w wodzie i wymieszałam z mąką, łyżeczką soli, szczyptą cukru, łyżką oliwy. Stopniowo dodając wodę wyrobiłam gładkie ciasto. Odstawiłam przykryte ściereczką do wyrastania, gdy podwoiło objętość na wysypanej mąką stolnicy podzieliłam ciasto na 6 części i każdą uformowałam na kształt liścia, a potem ostrym umączonym nożem zrobiłam nacięcia. "Liście" delikatnie przeniosłam na wyłożoną papierem do pieczenia blachę i wstawiłam do piekarnika nagrzanego do 250 stopni. Ścianki piekarnika spryskałam wodą. Po 12 minutach fougasse było gotowe. Wystudziłam je na kratce i podałam jeszcze ciepłe.

  • ciasto jest bardzo rzadkie i lepi się do rąk, wyrobienie go wymaga cierpliwości i trwa około kwadransa. Nie ulegaj pokusie obfitego podsypywania mąką! Ciasto przez 10 minut wyrabiaj palcami, a gdy stanie się gładsze, oprósz mąką, dodając jej tylko tyle, by można było uformować dość zwartą kulę. Można ciasto także wyrobić mikserem
  • aby fougasse było naprawdę smaczne, należy je (tak samo jak pizzę i focaccię) piec w bardzo nagrzanym piekarniku, dlatego włącz go pół godziny przed pieczeniem i nagrzej do co najmniej 250 stopni
  • ciasto drożdżowe najlepiej wyrasta w temperaturze nieco wyższej od pokojowej, w zimie możesz je postawić blisko kaloryfera. Ja mam w kuchence funkcję wyrastania ciasta w temperaturze 35 stopni, jeśli jej brak, można ciasto wstawić do piekarnika i zapalić wewnętrzną lampkę;)
  • fougasse można upiec na zapas: podpiec 6 minut według przepisu, a gdy całkowiecie wystygnie, zamrozić w plastikowym woreczku. Aby je potem zjeść, włóż zamrożone do piekarnika podgrzanego do 200 stopni i wyjmij po 10 minutach

1 komentarz:

Dziękuję za odwiedziny na blogu i komentarz:)))